Slovenský negativizmus a americký bullshit

Autor: Jakub Ptačin | 7.12.2012 o 21:11 | (upravené 2.5.2013 o 12:26) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  13073x

Musím sa priznať, že mám extrémne plné zuby oboch týchto prístupov. Tento blog som si odkladal na neskôr ale niekoľko reakcií na náš projekt To sa nedá ma vyprovokovalo dať to zo seba vonku už teraz.

Silicon Valley je plné kvalitného bullshitu na každom rohu. O bullshitovaní pri budovaní startupu by to chcelo samostatnú sériu blog postov, takže túto tému nejdem ani začínať.

 

Všetko je awesome

 


Ešte pred tým ako som priletel, tu chalani boli už mesiac. Pri každej možnej príležitosti ma pripravovali na realitu bullshitovania a toho, že sa tu k reálnemu názoru / feedbacku dostaneš veľmi ťažko. To isté mi spomínal musHo pri jeho návšteve SR v lete ale nejak som si to nevedel zhmotniť - teraz už viem.

 

Vymyslel som liek na rakovinu. - Awesome!

Robím niečo ako facebook ale lepšie. - Awesome!

Mal som dnes riedku stolicu. - Awesome!

 

Po čase si človek začne uvedomovať, že "awesome" = nuda a že majú absolútne posunuté levely týchto slov a toho, ako sú chápané u nás. Tomáš Bella mal raz na svojom facebook profile status o konverzácii s jeho anglickým kolegom (parafrázujem): "How are you?" - "OK" - "OK means, that your dog has just died"

 

 

Nemá to zmysel, idem sa obesiť

 


Tento prístup je bežný v našich geografických šírkach. Negativizmus do nás vštepujú už od mala a najhoršie na tom je, že si to už neuvedomujeme. Naši rodičia vyrastali v zlej dobe a často stratili nádej. 20 rokov po revolúcii asi nedostali, čo čakali a majú pocit, že to je len a len horšie. Ja to tak nevidím - môžem cestovať, môžem sa vzdelávať, môžem napísať tento blog bez strachu, že ma niekto zavrie. Je to náš folklór - všetko sa posralo a to, čo sa neposerie, sa po čase poserie. Každý chce na tebe zarobiť, okradnúť ťa a zosmiešniť. Nič sa nikomu nepodarilo spraviť a depresia z celého sveta je to jediné čo nás naozaj baví.

 

Vymyslel som liek na rakovinu. - Kámo kašli na to, zničia ťa, zavraždia ťa farmaceutické konglomeráty! Všetci zomrieme!

Robím niečo ako facebook ale lepšie. - Aj tak všetci zomrieme!

Mal som dnes riedku stolicu. - Aj ja som mal, niekto vypustil do vzduchu nejaké svinstvo! Všetci zomrieme!

 

Hnevá nás, keď nás niekto hejtuje a popri tom hejtujeme všetko, čo nám príde do cesty. Od kedy som začal robiť viac neziskových projektov, ma fascinuje hejtovanie v tomto relatívne neškodom segmente. Pri nápadoch, kde som si vravel, že tam už nemajú čo hejtovať, aj tak hejtovali:

 

Unicamp - Načo to robíte? Sú tu iné konferencie, načo ďalšia

QuickKancle - Prečo majú mať tie posrané neziskovky niečo zadarmo? Aj tak sú to iba práčky peňazí!

KOLOKOLO - Sú to len hipsteri na tých bicykloch a vôbec na to nie sú cesty a vodiči pripravení

To sa nedá - Nemá to zmysel, aj tak sa nič nezmení, boj s veternými mlynmi

 

…a mohol by som veľmi obšírne pokračovať. Načo je to dobré? Aké by mohlo byť riešenie?

KOMPROMIS IS THE KING

 

Zoberme si časť všeobecnej americkej úžasnosti, spojme to s prehnaným slovenským, negativizmo-realizmom a dostaneme sa na ten správny pohľad na svet.

 

- Neznechuťujme ľudom ich zanietenosť a ich nové nápady. Neberme im energiu do nových projektov. Už niekoľko krát sa mi stalo, že vopred odpísaný nápad sa ukázal ako absolútna trefa do čierneho. Ak sa tak nestane, tak si stále môžete v duchu povedať "…ja som vedel, že to takto dopadne"

 

- Naučte sa dávať feedback a dávajte ho vtedy, keď ho chce dotyčný počuť. Nemajte potrebu nasilu vyjadriť svoj názor ku každej veci. Nemusíte mať vždy posledné slovo, nemusíte mať na všetko svoj názor - zmierte sa s tým, že niekedy proste neviete všetko. Dobrý feedback a dobrá "facka" od života sú jedny z tých najlepších vecí, ktoré sa vám môžu stať. Každý z nás je však iná povaha a to čo je podľa niekoho mierny feedback je pre niekoho zničujúca skúsenosť a zrušíte tým všetky jeho plány a nápady do budúcna. Pozrite si "sendvičovú" techniku dávania spätnej väzby. Bude nám tu lepšie keď tu nebudú žiadni "snílci" a žiadna nádej?

 

Podporujte ľudí v ich nápadoch, nech znejú akokoľvek šialene. Spájajte sa s ľudmi, ktorí rozmýšľajú podobne ako vy. Neberte pre svoje ego energiu druhým ale naopak ich podporte alebo im pomôžte.

 

Ako sa vraví u nás na Orave: "Tí, ktorí tvrdia že sa niečo nedá, nech aspoň nestoja v ceste tým, čo už niečo robia."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?