Regionálne kolo majstrovstiev Californie v marketingu

Autor: Jakub Ptačin | 14.12.2012 o 18:10 | (upravené 16.12.2012 o 0:33) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1015x

Sledovať spôsob uvažovania američanov v oblastiach marketingu a proma je zaujímavé. Pred odchodom som si ešte povedal, že by sa patrilo zhrnúť niekoľko tých z môjho pohľadu najlepších.

Zemiaky z Five guys

Okrem slušných burgerov nájdete pri pokladni ceduľku na ktorej je každý deň napísané, od koho dnes používajú zemiaky na svoje hranolky - od ktorého farmára. Peter to chcel upgrade-núť na meno kravy z ktorej máš burger, ale presvedčil som ho, že by to nebol dobrý nápad.

 

Secret menu z In'n'out

Ďalšia burgeráreň so zaujímavou špecialitou. Pri vstupe do reštaurácie nájdete iba jednoduché menu - Hamburger / Cheesburger alebo DoubleDouble. Ak však poznáte secret menu, máte na výber ďalšie zaujímavé možnosti (od 4by4 až po Animal style). Toto menu nájdete aj na ich webe s názvom "not-so-secret-menu" :)

 

 

Cross-sell a Up-sell náš koždenný

Všade sa vám snažia predať niečo navyše. Na samoobslužných pumpách Shell sa vás hneď na úvod automat spýta, či by sa vám nezišlo umyť auto.

 

HR na eventoch

Zaujímavé eventy sa často konajú v centrálach firiem. Firma zabezpečí pohostenie, ponúkne priestory a akciu organizuje niekto iný. Popri prednáškach si odprezentuje svoje aktuálne voľné pozície (ktoré sú zväčša tématicky späté s prezentáciou) a zároveň potencionálnym zamestnancom ukáže priestory a niektoré zamestnanecké benefity, ktoré ich čakajú.

 

Všetko je franchise

Od najzapadnutejšej indickej reštaurácie alebo opravovne telefónov s nulovou vizuálnou identitou a pochybnou kvalitou až po prepracované koncepty od Starbucks alebo Burger King.

 

Vyzdvihnutie v predajni

Táto služba sa už pekne rozbieha aj u nás ale tu to fungovalo aj u väčších reťazcov. Zadáš si tvoje PSČ a nájde ti predajňu, kde majú tvoj výrobok práve skladom.

 

Adoptuj si diaľnicu

Jedinci, firmy alebo organizácie si môžu adoptovať svoj kúsok diaľnice a starať sa oň (čistiť, upratovať a pod). Je to funkčné od roku 1989 a zapojilo sa do tohto programu už cez 120 000 ľudí, ktorí vyčistili / čistia viac ako 15 000 míľ amerických 20-prúdových diaľnic.

 

"Kúp" si lavičku

Veľa lavičiek v Santa Cruz je podpísaných ich donormi. Viem, že podobný projekt sa pokúšal rozbehnúť aj na Slovensku, ale v poslednej dobe som o ňom nepočul. Veľmi rád by som mal "svoju" vlastnú lavičku s výhľadom na oceán (na vyžiadanie poskytnem môj dátum narodenia).

 

Express shopping

Hneď po vstupe do Apple Store-u máš "express shopping" lajnu, kde si môžeš jednoducho iba zobrať čo chceš a zaplatiť bez toho, aby si sa musel prejsť po celej predajni. Viem si to predstaviť aplikované v iných predajniach, kde by to fungovalo ešte lepšie.

 

Top copywriting

Všade neuveriteľne premakaný a ľudský copywriting. Od sáčku s curkom až po moje obľúbené krabice z Domino's pizza. Aj otváracie hodiny alebo ceduľka s označením toaliet sa dajú napísať dobre a zle.

 

 

Darčekové karty, poukazy, voucheri

iTunes gift card, McDonald gift card, Amazon Gift card, ale aj neznáme alebo málo známe reštaurácie alebo služby majú tú svoju. Sú ich plné regály pri pokladniach v supermarketoch a sú ich tam tony.

 

Držiak na bicykel na autobuse

Trošku mimo marketing ale super nápad / riešenie. Dlhšie vzdialenosti alebo kopce niekedy treba dať autobusom a bicykel si môžeš kľudne naložiť na autobus.

 

Najväčším víťazom však ostáva tento bezdomovec / žobrák zo Santa Barbary o ktorom sa už rozpísal Peťo.

 

Absolútnym porazeným sa stáva celý Black Friday a ošiaľ okolo toho. Takýto typ bullshit klamlivého / krátkozrakého a najmä krátkodobého marketingu nie je vôbec podľa môjho gusta. Neuveriteľný bordel v predajniach, ktoré boli zvalcované stádom amerických konzumentov dehonestujú značky samotné. Nemôžeš predávať kabát za 250$, ktorý sa váľa na zemi a tváriť sa pritom ako premium brand. Celé zle.

 

 

Niečo z toho poctivého marketingu hádam využijeme aj v našom POCTIVO.

 

Viac blogov už z Ameriky nenapíšem. Sľubujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?